Činjenice o šizofreniji

Šizofrenija je složeni psihički poremećaj koji u najvećoj meri karakteriše gubitak veze sa realnošću, što oboleloj osobi otežava ili sasvim onemogućava razlikovanje stvarnih od nestvarnih životnih iskustava.

Šizofrenija podjednako pogađa muškarce i žene, a njeno javljanje nezavisno je od rase, kulture, socijalnog statusa, inteligencije i stila života. Najčešće počinje između šesnaeste i tridesete godine života, ali se može javiti i kasnije.

U svetu od šizofrenije boluje oko 1% populacije, odnosno oko 51 milion ljudi. Svake godine registruje se oko 1,5 miliona novih slučajeva.

Šizofrenija se nalazi u prvih 10 uzročnika invaliditeta. Osobe obolele od ove bolesti čine jednu od najvećih populacija osoba sa posebnim potrebama.

Uzročnici šizofrenije još uvek nisu u potpunosti istraženi. Poznato je da nasleđe igra značajnu ulogu u razvoju ovog poremećaja. Ukoliko član porodice (roditelj ili rođeni brat/sestra) boluje od šizofrenije, rizik da se kod osobe razvije poremećaj je oko 10%.

Ipak, i pored istražene nasledne komponente, poremećaj se ne mora nužno razviti. Nepovoljni sredinski faktori poput stresa, ranog gubitka roditeljskih figura, fizičko ili seksualno zlostavljanje u detinjstvu deluju kao okidač za javljanje bolesti.